Artvin Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesinin doğusunda yer alan Artvin, doğası ve insanlarının yanında denize kıyısı olan Hopa ve Arhavi sahil ilçeleri vardır. Türkiye'nin Gürcistan ile sınırında yer alan bir ilimiz olup, doğusunda Ardahan ili, güzey tarafında ise Erzurum, batısında ise Rize ili bulunmaktadır. Artvin'de gezilecek yerler o kadar çok ki bütün yerleri gezeceğim dersen haftalarca gezsen bitiremezsin. Çünkü Artvinde her gittiğin yerde enteresan mekanlar, ormanlar, şelaleler, tarihi eserler, yaylalar, köprüler camiler gez gez bitmez. Her gezilecek yerlerde muhteşem yeni görülmesi gereken bir takım mekanlar ve yerler görmek mümkün. En güzeli ise önceden Artvin'de gezilecek ve görülecek yerleri önceden tespit ederek listesini çıkarmak daha doğru ve yararlı olacağını düşünüyorum.

Kaçkar Dağları

Kaçkar dağları doğu karadeniz bölgesinde sahil boyunca Artvin ve Rize ili bölgesinde kalan topraklardır. Deniz kıyısından içeriye doğru yükselen dağların bazı zirvesi 3500 metre yüksekliktedir. Kaçkar dağları ayni zamanda kuzey Anadolu dağlarının doğu bölümünü oluşturmaktadır. Kaçkar dağlarına en kolay yoldan ulaşım, kuzeyden Trabzon - Rize bölgesi Çamlıhemşin Ayder yaylasından ulaşmak mümkündür. Ancak farklı güzergahlardan da kaçkar dağlarına ulaşmak da mümkündür. Kaçkar dağları karadeniz bölgesinde en önemli dağlardan biri olup doruk noktası 3.937 metreye ulaşmaktadır. Kaçkar dağları Rize ili Çamlihemşin ilçesi sınırları ve topraklarında yeralmaktadır. Kaçkar dağları karadeniz bölgesinin en yüksek dağıdır. Ormanları sık ve gür olması sebebi ile bol yağış almaktadır. 1994 yılında miili park ilan edilen Kaçkar dağlarınin toprakları bir kısmı Artvin'de bir kısmı ise Rize topraklarında kalmaktadır. Kaçkar dağları görüntüsü, gölleri ve buzulları ile sizleri hayran bırakacak niteliğe sahip dağlardır.

Borçka Karagöl

50797832
Borçka Karagöl Artvin ili Borçka ilçesi Aralık köyünden ulaşılarak gidilir.  Artvin'de en önemli gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. 2002 yılında Bakanlar kurulu kararı ile tabiat parkı ilan edilmiştir. Muhteşem doğaya sahip olan Karagöl'de gölün etrafını gezebilir bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Ayni zamanda kamp için uygun yerler de mevcuttur. Gölde her çeşit balık olup balıkları yemleme şansınız vardır.  Piknik yapmak için de uygun yerler bulup piknik yapma şansınız vardır. Ancak Borçka Karagöl Tabiat parkı ilan edilmesinden dolayı bölgede konaklama yapmak ve yemek yiyebileceğiniz restoranlar konusunda fazla bir alternatifiniz yoktur. İl özel idareye bağlı restoran hizmeti veren ve köylüler tarafından işletilen sadece bir işletme vardır. Ama bölgede ihtiyacınızı karşılayacak lavoba ve umuma açık  wc'ler mevcuttur. Borçka Karagöl'de gölün etrafında daha çok kalın yapraklı ağaçlar olduğundan ağaçların yaprak renkleri  her mevsime göre değişkenlik gösterir. İlk bahar çiçekleri ile yazın yaprakları ve özellikle sonbaharda sararan yapraklar ve kırmızı renklerin tonlarını alan yapraklar muhteşem bir görüntüye bürünür.  Karagöl özellikle gölün fotoğrafları ile rengarenk ağaçları ve gölün bütünlüğünü yakalamak da sizin fotoğraf çekme ve görüntü yakalama kabiliyetinize bağlıdır. 

Mençuna Şelalesi

Artvin Görülecek Yerler

Kaçkar Dağları Millî Parkı

Karagöl Sahara Millî Parkı

Hatila Vadisi Millî Parkı

Barhal Manastırı

Artvin Cam Teras

Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin Kalesi

Tibeti Kilisesi

Camili-Gorgit Tabiatı Koruma Alanı

Ishan Manastırı

Çifte Köprüler - Çifte Kemer Köprüler

Dikyamaç Yaşam Müzesi

Artvin Tarihi Yerler

Artvin Turistik Gezilecek Yerler

Gürcistan Batum Günübirlik Geziler

Artvin Arhavi Yayla Gezileri

Artvin Atatürk Heykeli