Rize Fındıklı Çağlayan Vadisi

Eşine az rastlanan doğallığı ve tarihi ile Rize Fındıklı Çağlayan Vadisi, doğu Karadeniz’de saklı bir cennettir. Eski ve yöresel adı Abu Viçe olan derin vadi, Kaçkar uzantısı Marsis Dağı’ndan akan hırçın dere sebebiyle Çağlayan adını almıştır. Denize olan yaklaşık 5 kilometrelik mesafede yer alan Çağlayan Köyü, tarihi izler barındıran konaklar ve Laz Evleri örneklerini barındırır.

 Rize Fındıklı Çağlayan Vadisi doğal güzelliğini köy girişinden itibaren, Marsis zirvesine kadar sürdürmektedir. Vadi boyunca ziyaretçilere doğa ile iç içe zaman geçirecek çok fazla fırsat sunulmaktadır. Doğa sporları, yürüyüşler,  derelerindeki özel aktiviteler ve tarihi meraklılarına ziyaret imkânı sunulan çağlayan vadisi, tatil konaklama olanaklarını da barındırmaktadır.

Çağlayan Vadisi Nerede

Karadeniz, birçok ünlü yayla ve doğal güzelliğin tanınmışlığı kadar, cennet bahçesi görünümünde az bilinen alanları da barındırıyor. Merkezi konumuna rağmen Çağlayan Vadisi, bu özel alanlardan sadece birisidir. Çağlayan Vadisi Nerede, nasıl gidilir sorularına kısa bir cevap vermek gerekir ise Rize ilimizin Fındıklı ilçesinden ulaşımı söz konusudur. İl merkezine yaklaşık 50 kilometre mesafede olan ilçe Artvin il sınırına yakındır.

Fındıklı merkezi ile Çağlayan Vadisi ise 5 kilometre mesafeye sahiptir. Çağlayan deresinin başlangıcından itibaren yaklaşık olarak 30 kilometrelik denize döküldüğü güzergâhı boyunca, birbirinden farklı köy ve yayla alanlarına ev sahipliği yapar. Çağlayan Vadisi Nerede, sorusuna getirdiğimiz kısa tarif ile birlikte, ulaşımının oldukça kolay ve zahmetsiz olduğundan da söz etmekte fayda var.

Çağlayan Vadisi Rize

Çağlayan Vadisi Rize ilimizin en doğusundaki ilçe sınırları içerisinde, Marsis dağı ile bütünleşmiş ve bu özelliğine uygun bir kültür yapısına sahip güzide bir alandır. Kendine has yaşam koşulları ile ziyaretçilerinin ilgisini çeken doğası, dar ve oldukça dik vadi özelliği ile meraklılarını bölgeye çeker.

Tarihi yapıları korumacı yöre halkının doğaya olan saygısıyla özdeş olan Çağlayan Vadisi Rize ilimizin el değmemiş güzelliklerine ev sahipliği yapar. Sınırlı sayıda turizme açık alanlarında ziyaretçi ağırlayan vadi, yurtiçi kadar yurtdışından da konuklarını ağırlamaktadır.

 

Çağlayan Deresi

Çağlayan Vadisinin konuklarına sunumları arasında Çağlayan Deresi, en büyük ilgiyi gören güzelliktir. Oldukça yüksek rakıma sahip Marsis’ten doğan dere, bazı bölgelerde muhteşem görselliklerle denize kadar ulaşmaktadır. Bölgedeki doğal taşlar ile 17.yy sonralı ile 18.yy başlarında inşa edilmiş taş köprüler, ziyaretçilerinin büyük ilgisini çekmektedir.

Hırçın akıntısının bazı alanlarda sakinleşmesi, özellikle Gürcü Düzü bölgesinde derede balık avı ve sınırlı yüzme imkânı sunar. Çağlayan Deresi yoğun doğal örtü altında akarken, doğal şelaleler de oluşturmuştur. Konaklama alanınızdan tüm dere boyunca zirveye kadar doğa yürüyüşü yapılabilir, Karadeniz’in eşsiz doğası en yakından gözlemlenebilir.

Çağlayan Köyü

Tüm doğallığıyla Karadeniz’in tarihi mimarisine ve kültürüne ev sahipliği yapan Çağlayan Köyü, son zamanlarda turistik girişimler ile meraklılarına ev sahipli yapmaktadır. Köy halkının sıcak ve sevecen yapısı ile ziyaretçilerine sundukları doğallık, büyük ilgi çekmektedir.

Mimarisinin tarihten gelen geleneği ile bölgedeki tabiat güzellikleri ise tam anlamıyla Laz ve Gürcü halkının yaşama bakış açılarını yansıtır. Büyük özenle inşa edilmiş yapılar, Çağlayan Köyü ve civarındaki köylerin en önemli özelliğidir. Ziyaretçilerinin bölgeye ilgisini arttıran en önemli unsurun ise Laz Konakları olarak söylenebilir.

Laz Konakları

 Rize Fındıklı Çağlayan Vadisi, yöresine has özel bir mimariye sahip, Dolma Taş konaklarıyla ünlüdür. Laz Konakları olarak ünlenen yapıların görselliği kadar, fonksiyonelliği de ziyaretçilerinden büyük ilgi görmektedir. Bölgede her köy, yayla ve vadi yaşam alanlarında farklı mimari yapılar olmasına rağmen Laz Konakları, el yapımı sürgülü pencereleri, çatı kaplamaları ve ilgi çeken renkleriyle ünlenmiştir.

Vadinin doğallığı içerisinde hem yerli insanına hem de ziyaretçilerine huzur veren bu yapılar, günümüzde ziyaretçilerinin konaklamaları için de hizmet vermektedir. Karadeniz insanının zekâ ve el emeği ürünleri ile oldukça konforlu olan bu yapılar, dayanıklılıkları sayesinde tarihten günümüze kadar bozulmadan ulaşmıştır.

Şatıroğlu Konağı

 Çağlayan Vadisi Laz Konakları konseptiyle misafir ağırlayan Şatıroğlu Konağı, butik tarzıyla turizm adına en iyi hizmetin alınabileceği yerdir. Tarihi yapılarına zarar verilmeden dâhil edilen konforlu odaları ile her mevsim misafir ağılayabilmektedir. Özel tatil paketleriyle, farklı aktiviteler de sunan Şatıroğlu Konağı, Karadeniz’de tatil için beklentileri karşılayacak olan sunumlara sahiptir. Meraklılarına unutulmaz bir tatil sunarak, doğa ile iç içe olmanın, stresten arınmanın ve gerçek istirahat huzuru için önerilen Şatıroğlu Konağı, ekonomikliğiyle de ilgi çekmektedir.

Rize çağlayan köyünde kütük ve ahşap tarihi ahşap evlerden oluşan Şatıroğlu Konağı, gelen misafirlere kendi evinde kalıyormuş gibi kendini özel hissettiren bir konaklama yeridir. Doğu Karadeniz bölgesi tatil planlarınızda varsa mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir yerdir Çağlayan vadisi. Vadiyi gezerken bu bölgede konaklama yapabileceğiniz en uygun mekan ise tarihi dokusu ile Şatıroğlu Konağı'dır.

Şatıroğlu konağında rahat ve huzurlu ortamın yanında yöresel yemekleri ile adeta hayatınızda adını bile dumadığınız yemekleri tadabilirsiniz.  Tarihi Şatıroğlu Konağında en uygun fiyatlarda müşteri memnuniyeti ön planda  bir mekandir.

Fındıklı Otelleri arasında uygun fiyat garantisi ile erken rezervasyonlarda büyük indirimler. Rize Fındıklı otel, konaklama ve pansiyon fiyatları araştırırken  müşteri yorumları ve otel resim ve fotoğraflarını inceleyiniz. Size en uygun otel Şatıroğlu Konağı ise hemen rezervasyon yaptırabilirsiniz.