Mençuna Şelalesi

Mençuna şelalesi  Doğu Karadeniz bölgesinde Artvin ilinin Arhavi ilçesindedir. Bu yazımızda  Mençuna şelalesi  hakkında kısaca bilgi vermenin yanında her yönü ile  Mençuna şelalesini değerlendirip sizlere detaylı  bilgi vereceğiz. Mençuna şelalesi hakkında en çok sorulan sorular ise Artvin Mençuna şelalesi nerede? Artvin Arhavi Mençuna şelalesine nasıl gidilir? Mençuna şelalesi kaç  metre? Arhavi Mençuna şelalesi kaç km? . Arhavi Mençuna şelalesi harita bilgisi? Arhavi Mençuna şelalesi yakınında konaklama yerleri var mı? Mençuna şelalesi ulaşım nasıl sağlanır gibi soruları de çoğaltabiliriz  Şimdi bu soruları yanıtlamaya çalışalım.

 

 

Mençuna Şelalesi Hakkında Kısa Bilgi

Artvin Arhavi Mençuna şelalesi  hakkında kısa bilgi vermek gerekirse konum olarak Artvin ilinin Arhavi  ilçesinde bulunmaktadır. Arhavi ilçe merkezinden güneyine doğru 15 km içeride bulunup şelale yolu tamamen asfalttır. Ancak çifte kemer köprü     ( çifte köprü) den sonraki son 3,5 km'lik yol dere boyunca dar yol olup  yirmi otuz metre mesafelerde cepler bulunmaktadır. Mençuna Restaurant'in önünde aracınızı park ettikten sonra 20- 25 dakikalık yürüyüş mesafesi ile ulaşmanız mümkündür. 

Mençuna Ne Demek, Mençuna’nın Anlamı Var Mı?

Mençuna kelimesi kökeni  Lazcada ‘’Mençu’’ kelimesinden yanaşma anlamına gelse de halk arasında ulaşılması zor yer anlamıyla benimsenmiştir. Mençuna şelalesi Arılı köyü Arhavi- Artvin topraklarında bulunmaktadır.  Şelale son zamanlarda turizm akınına uğramıştır. Mençuna şelalesi turları  ise yoğun  gelen yerli ve yabancı turistlere ulaşımda hizmet vermektedirler.

 

 

Mençuna Şelalesine Nasıl Gidilir?

Mençuna Şelalesine gitmek için;  Artvin, Hopa ya da Batum’dan geliyorsanız sahil yolundan Arhavi merkeze girip  kapisre köprüsünü geçer geçmez sola doğru dönerek ortacalar yoluna doğru gitmeniz gerekir. Ortacalar yolu ve Mençuna şelalesi tabelaları de takip ederek  dere sol tarafınızda kalacak şekilde  dere boyunca dereden hiç ayrılmayarak çifte kemer köprüler'e kadar gelmeniz gerekir.  Çifte kemer köprüyü  geçtiğinizde hemen sağa dönerek bu sefer dere sağınızda kalacaktır.Ayni şekilde eğer Rize  ve Trabzon tarafından geliyor iseniz; Arhavi ilçesine girmeden yönlendirici levhalardan ortacalar ve Mençuna Şelalesi tabelalarına doğru sahilden sağa doğru içeri girmeniz gerekecektir.

 

Mençuna Şelalesi Kaç Metre?

Mençuna şelalesinin yüksekliği yaklaşık 90 metre yüksekliğinde olup Türkiye’nin en yüksek şelalesidirMençuna Şelalesi  rakım olarak yaklaşık olarak 650-700 metre civarındadır. Artvin Hopa’dan Mençuna şelalesi  yaklaşık 21 km uzaklıktadır. Trabzon hava alanına ise 160 km mesafededir. Mençuna Şelalesine yaz aylarında yüzlerce kişi ziyarete geldiğinden  özellikle tur firmaları tarafından oldukça fazla talep görmektedir.  Şelale Artvin’de gezilecek ve görülecek en popüler yerlerin en başında gelmektedir. Şelale Karadeniz bölgesinin ve Artvin’in adeta doğa harikası konumundadır.

 

 

Mençuna Şelalesi Kamp Yerleri Ve Alanları

Mençuna şelalesi Kamilet Vadisi içerisinde bulunduğundan burada kamp yapma olanakları da vardır. Arhavi Mençuna şelalesi kamp için daha çok  Mençuna restorant’in bulunduğu yerde beton çay alım yeri vardır. Kamp ve çadır kurmak isteyen kişiler çay alım yerinin içinde beton üzerinde çadırlarını kurabilirler. Ayrıca bu bölgede uygun kamp yapabileceğiniz başka alanlar da bulmanız mümkündür. Burada bulunan tesislerden ihtiyaçlarına göre yardım alabilirler. Ayni zamanda  kahvaltı yapacak Mençuna restoran bulunmaktadır. Ayrıca Mençuna şelalesinde  konaklama yapabileceğiniz  şelalesinin dere ile birleştiği noktada Mençuna  konaklama bulunmaktadır. Mençuna konakları bungalov tesisleri ile burada kalınacak tek mekandır.  Mençuna şelalesi otelleri, orman ve doğa  içerisinde mükemmel manzara  karşısında gecenin tadını çıkarabileceğiniz konaklama yeridir.

 

 

Mençuna Şelalesine Ulaşmak için..

Mençuna şelalesine ulaşmak için haritaya bakabileceğiniz gibi navigasyonda Mençuna şelalesi yada Mençuna konakları yazarak gelmeniz mümkündür. Cps değerleri ve koordinatlar ise  41,252502 - 41,355528 dır. Mençuna şelalesine özel araçla yada ticari taksi ile gelebilirsiniz. Ulaşım için en azından şimdilik otobüs ve dolmuş bulunmamaktadır. Ticari taksiler ile Arhavi merkezden 50 tl karşılığında tesislere yada köprüye kadar getirmektedir. Aracınızla geldiğinizde normalde restoranın önünde otoparklar vardır ancak bayram ve özel günlerde otopark sorunu yaşanmaktadır. Şelaleye ulaşmak için giriş ücreti gibi hiçbir  ödeme yapılmamaktadır.

 

 

Mençuna Şelalesi Yolu

Mençuna şelalesinin yanına kadar araçla gidemezsiniz. Arabayı köprüde veya restoranın önünde park ettikten sonra 20- 25 dakikalık hafif rampa patika yoldan yürüyerek ulaşabilirsiniz.  Patika yoldan yaşlı çocuk herkesimden insanın gidebileceği bir yoldur. Şelale patika yolunda korkuluklar, ahşap merdivenler, oturma yerleri ve kaç metre kaldığını gösterir yönlendirici levhalar bulunmaktadır. Patika yoldan yürümesi gerektiğini bilmeyen insanlar akşam karanlığında veya akşama yakın saatlerde şelaleye gelmekte ve karanlığa kalacağından şelaleyi görmeden geri dönmektedirler. Tabi ki buraya kadar gelmişken şelaleyi de görmeden gitmek olmaz.

Mençuna Şelalesi Konaklama

Karadeniz bölgesinin değil Türkiye'nin en yüksek şelalesi olan Mençuna Şelalesi gezginlerin ve tatilcilerin en önemli ve gözde yerlerinden biridir. Artvin Arhavi'deki şelalenin yakınlarında ve civarlarında bulabileceğiniz en uygun konaklama tesisi olup Mençuna şelalesinin tam karşısındadır. Mençuna Konakları tatilcilerin aradığı dağ yayla evleri konseptinde olup ahşap bungalov konaklama yerleridir. Mençuna Şelalesi konaklama evlerimiz doğa içerisinde orman, dere ve şelale manzaralı bungalov konaklama otelleri'dir.  Yöre mimarisine ve müşteri talep ve istekleri göz önüne alarak dizayn edilmiş Artvin Arhavi otelleri kategorisinde tatilcilere hizmet vermektedir.